Language

Hediyeleşme Deneyimi

Type of tool: 
Etkinlik
Duration: 
90-120 min
Topics addressed: 
Değerlendirme

Hediyeleşme Deneyimi, katılımcıların Tasarımcı düşünmenin ihtiyaç ve sorunlara nasıl yenilikçi çözümler bulmakta kullanılabileceğini tecrübe etmelerini sağlayan pratik bir araçtır.

Aim: 

Tasarım düşünme son dönemde özellikle toplumsal girişimcilikte kullanılan yeni bir metodolojidir. En önemli adımlardan biri Keşifte problem ağacından çözüme insan odaklı yaklaşımlar kullanarak geçmektir. Bu metod gençlerin toplumsal, iş girişimi ya da sosyal girişimcilik ile ilgili sorunlara yenilikçi çözümler bulması için kullanılabilir. Problem ağacı, Mülakat sonuçları, Kişilik, Kullanıcı yol haritası, ihtiyaç şeması ve “nasıl yapabiliriz” soruları da dahil, Tasarım Düşünmenin keşif aşaması hediyeleşme deneyimi isimli bir oyun kullanarak paylaşmak istediğim kavramdır.

Methodology: 

Hediyeleşme deneyimi, katılımcıların sorunlara yaratıcı çözümler bulmada kullanılan Tasarım Düşünme adımlarını keşfettiği bir alıştırmadır. Bir sorunu belirlemeden kullanıcılara mülakat yapmaya, çözümlerin belirlenip model oluşturulmasına, ve “nasıl yapabiliriz” sorusuna cevaplar üreterek süreci sonuçlandırmaya kadar.
Katılımcılar ikili gruplara bölünür, ve her ikili grup yukarıda belirtilen aşamaları keşfetmek için eğitmenden alınan açık talimatlar ışığında süreç üzerinde adım adım çalışır.
Ana fikir, her grubun “nasıl hediye alabilirim” sorusu üzerinde çalışmaları, bir sorun belirlemeleri ve iş arkadaşı için yaratıcı bir çözüm bulmakta işlemi kullanmalarıdır.

Step by step process: 

Adım 1: Tasarım düşünme nedir? –Tasarım düşünme adımları (sunum kartları, projector)
Adım 2: Süreci uygulayarak tecrübe etme – (Her katılımcı için Hediyeleşme deneyimi broşürü, renkli kalem)
Adım 3: Model oluşturma (oyun hamuru, kurdele, küçük toplar, tahta çubuklar, renkli A4 kağıtlar, tahta kalemi, bant)
Adım 4: Genel oturumda modellerin sunulması

Materials and resources: 

Hediyeleşme Deneyimi broşürü (her katılımcı için bir adet).
Renkli kalem, post-it
Model oluşturmak için materyaller: oyun hamuru, kurdele, küçük toplar, tahta çubuklar, renkli A4 kağıtları, tahta kalemleri, bant, ya da erişilebilir herhangi bir material kullanılabilir.
Sunum kartları

Outcomes: 

Çözümlerin modelleri

Evaluation: 

Her katılımcıya çalışma ve paylaşma alanı sağlayabilmek için çok büyük gruplarla kullanılmamalıdır (maksimum 20 kişi)

Rating: 
0
No votes yet
Share this tool by

DISCLAIMER: SALTO-YOUTH EuroMed cannot be held responsible for the inappropriate use of these training tools. Always adapt training tools to your aims, context, target group and to your own skills! These tools have been used in a variety of formats and situations. Please notify SALTO-YOUTH EuroMed should you know about the origin of or copyright on this tool.

Toolbox Statistics

1,260

Users
14,879

Visits
655

Tools